Támogatások listázó
Átmeneti nemzeti anyajuhtartás támogatása (BISS)
Anyajuhtartás-támogatás tájékoztató
- A támogatás célja: a juh ágazatban működő mezőgazdasági termelők jövedelmének kiegészítése, munkaigényes mezőgazdasági ágazatokban a munkahelyek megőrzése és új munkahelyek teremtése.
- A támogatás jellege:
Vissza nem térítendő normatív támogatás.
- A támogatás mértéke évente:
A támogatás az ellenőrzések lezárása és a támogatás fajlagos mértékének meghatározása után, legkésőbb 2024. június 30-ig forintban kerül kifizetésre. A támogatás forintban kifejezett keretösszegét az Irányító Hatóság közleménye fogja tartalmazni.
Az euró-forint átváltásra az Európa Parlament és a Tanács 2021/2116 rendeletének 94. cikk (3) bekezdésére tekintettel került sor. Az átváltási árfolyam: az Európai Központi Bank által 2023. október 1-jét közvetlenül megelőzően megállapított utolsó árfolyam.
- A kérelem benyújtásáról:
A vonatkozó évi, a termeléshez kötött és átmeneti nemzeti anyajuhtartás támogatás benyújtásáról szóló Kincstár Közlemény.
- Támogatás az alábbi feltételeknek megfelelő állatra nyújtható be:
- juh fajú;
- nőivarú;
- teljesül a birtokon tartási időszak (100 egymást követő nap);
- birtokon tartási időszak végéig eléri a legalább egy éves kort.
- A támogatási jogosultság feltételei:
- a minimális támogatható állatlétszám
- termeléshez kötött közvetlen anyajuhtartás támogatás: 1 egyed;
- átmeneti nemzeti anyajuhtartás támogatás: 10 egyed;
- az ügyfélnek gondoskodnia kell az állattenyésztésről szóló kormányrendeletben foglaltak szerinti apaállat-használatról;
- az ügyfélnek gondoskodnia kell tenyészetében lévő egyedek juh ENAR rendelet szerinti tartós jelölésről, folyamatos nyilvántartásról és az adatok bejelentéséről;
- támogatási kérelemben bejelentett állatlétszámot a támogatási kérelem szankciómentes benyújtására nyitva álló határidőt követő naptól kezdődően száz egymást követő napon keresztül a tenyészetében/tenyészeteiben tartja.
- termeléshez kötött közvetlen támogatás esetén a termelő tárgyévben az egységes kérelem beadására nyitva álló határidő utolsó napján rendelkezik 1 hektár minimális BISS jogosult területtel, vagy adott naptári évben igényelt vagy kapott, állatokra vonatkozó, létszámalapú, termeléshez kötött közvetlen támogatásainak összege meghaladja a 100 euró értéket
- Támogatási jogosultság átmeneti nemzeti anyajuhtartás támogatás esetén
Az egyéni támogatási felsőhatár határozza meg azt a legnagyobb állatlétszámot, amely alapján a termelő részére az adott támogatási évben a támogatás megállapítható, illetve kifizethető. Az egyéni támogatási felsőhatár a támogatási jogosultságok összege.
A benyújtott kérelem egyben jogosultság iránti kérelemnek is minősül, amennyiben a kérelmezett állatok száma nagyobb, mint a kérelmező egyéni támogatási felsőhatára. Ebben az esetben az egyéni felsőhatár feletti jogosultságigényre (állatlétszámra) nem kell külön kérelmet benyújtani.
A Kincstár a beérkezett jogosultság iránti igények között a külön jogszabály alapján előírtak szerint (30/2006. (IV. 12.) FVM rendelet 2. §) sorrendet állít fel. Az országos tartalék kimerülése esetén a felállított sorrend végén álló, azonos elbírálás alá eső igények esetében arányos visszaosztás kerül alkalmazásra. A jogosultság iránti igény elbírálásáról szóló döntést a támogatási kérelem tárgyában hozott döntés tartalmazza.
- Termeléshez kötött közvetlen anyajuhtartás esetén a kérelemben megjelölt állományból történő kiesés-pótlás bejelentése:
A birtokon tartási időszak alatt kieső egyed pótlására csak olyan nem kérelmezett egyed vehető figyelembe:
-
-
- amely a birtokon tartás időszakának kezdetétől önmagában is teljesíti a támogatási feltételeket;
- amely a teljes birtokon tartás időszaka alatt a kérelmező tenyészetében áll;
- amelyet a mezőgazdasági termelő az egyedpótlást a kiesés napjától számított tizenöt napon belül elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül a Kincstár felé bejelenti.
-